Choroby przewlekłe w dzisiejszych czasach
Choroby przewlekłe w dzisiejszych czasach
Rok 2020 nie napawa optymizmem. W dotąd niewydolnym systemie ochrony zdrowia pojawiły się kolejne problemy pandemii SARS-CoV-2, które jeszcze bardziej obnażyły słabości systemu powodując panikę i łańcuch ludzkich dramatów związanych z pogorszeniem zdrowia i przedwczesną śmiercią. Bez zdecydowanych działań najbliższe lata będą najtrudniejsze od dekad.
Więcej zgonów i wyhamowanie długości życia
Pesymizm nie bierze się znikąd. Już w poprzednich latach podczas konferencji Kardiologia Prewencyjna zwracano uwagę na widoczny od 6 lat w Polsce problem wyhamowania wzrostu długości życia, który teraz jeszcze się pogłębi.
– Restrykcje związane z walką z pandemią, głównie lockdown, negatywnie wpłynęły i będą wpływały na styl życia Polaków. Średnia masa ciała Polaków w okresie izolacji zwiększyła się o 1 kg, a to bardzo dużo. Wpłynie to na pogorszenie ogólnego stanu zdrowia w Polsce. Ponadto, otyłość, przybór masy ciała wiąże się z większym ryzykiem chorób serca i naczyń, jest też czynnikiem ryzyka ponad 20 rodzajów nowotworów. W systemie francuskim jest powiedzenie, że hospitalizacja to kosztowna pomyłka zdrowia publicznego, które w naszym kraju nie działa od lat. – zwraca uwagę prof. Andrzej Pająk, Komitet Organizacyjny Kardiologii Prewencyjnej.
Cały artykuł znajdziecie Państwo tutaj:
W artykule wypowiada się:
Ewelina Zych-Myłek
Prezes fundacji Instytut Świadomości
Prof. dr hab. Bogdan Wojtyniak
Z-ca Dyrektora ds. Analiz i Strategii w Zdrowiu Publicznym
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Pająk
Przewodniczący Komisji Promocji Zdrowia, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne