Świadomość ryzyka cukrzycy u pacjentów z zawałem i odwrotnie

Euro CTO Dudek Bryniarski Wójcik

W artykule wywiad z Prof. Piotrem Jankowskim, Komitet Organizacyjny Konferencji Kardiologia Prewencyjna, I Klinika Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum

Cykl wywiadów Instytutu Świadomości - Pacjent ze Świadomością

 

“Świadomość ryzyka cukrzycy u pacjentów z zawałem i odwrotnie”. Zapraszamy na rozmowę Eweliny Zych-Myłek, Eksperta komunikacji w ochronie zdrowia, Prezesa fundacji Instytut Świadomości z Prof. Piotrem Jankowskim, Komitet Organizacyjny Konferencji Kardiologia Prewencyjna, I Klinika Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, współtwórcą programu opieki koordynowanej po zawale serca (KOS-zawał).

 
 

Ewelina Zych-Myłek (EZM): Panie Profesorze, dzisiejszy pacjent kardiologiczny bardzo często nie choruje tylko na serce, ma bowiem szereg chorób współistniejących, często bardzo ciężkich, przewlekłych, cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca. Jak zapobiegać jej u pacjentów kardiologicznych i jak dbać o serce u cukrzyków?

 

Piotr Jankowski (PJ): Tak, badania naukowe wskazują, że większość pacjentów z chorobą niedokrwienną serca lub po zabiegach rewaskularyzacji mięśnia sercowego (tzw. „bypassy” lub „stentowanie” i „balonikowanie”) ma zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Ponad 40% pacjentów po zawale serca ma cukrzycę, a pozostałe 30% nietolerancję węglowodanów, bądź wysokie stężenie glukozy na czczo. Wśród wspólnych przyczyn w pierwszym rzędzie trzeba wymienić niewłaściwe wybory żywieniowe, siedzący tryb życia i nadwagę, będącą wynikiem nierównowagi między liczbą spalanych i dostarczanych organizmowi kalorii. Kontynuując odpowiedź na pytanie, zapobiegać chorobom cywilizacyjnym, do których należą choroby serca i cukrzyca, należy zdrowym stylem życia i przede wszystkim rezygnacją z używek. Jeśli cukrzyca już wystąpi, dysponujemy obecnie skutecznymi metodami terapeutycznymi, które hamują i zapobiegają agresji cukrzycy oraz zapobiegają powstawaniu miażdżycy i jej powikłań. Dostępne są nowoczesne i skuteczne leki, jednak bardzo ważne również u pacjentów z cukrzycą jest leczenie innych czynników ryzyka i chorób równolegle m.in. nadciśnienia tętniczego i hipercholesterolemii. Nie w porządku wobec pacjenta, byłoby skoncentrowanie się jedynie na jednej z chorób, a pozostawieniu czy niedokładnym leczeniu pozostałych.

 Cały artykuł znajdziecie Państwo tutaj:  

jankowski cukrzyca.JPG

W artykule wypowiada się: 

Prof. Piotr Jankowski, I Klinika Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum

 

Autor artykułu :

 Ewelina Zych-Myłek

Ekspert w ochronie zdrowia

Prezes Fundacji Instytutu Świadomości

Euro CTO Dudek Bryniarski Wójcik

Narzędzia

Koncepcja promocji

Public Relations

Public Affairs

Komunikacja

Social Media

Identyfikacja wizualna

Architektura marki

Pozyskanie patronów i partnerów

Customer Relations

Informacje prasowe

Promocja w mediach

Media relations

Media społecznościowe

Monitoring mediów

Prezentacje